Pazar5 Бесплатен огласник


Тргувај безбедно!

 1. При средба со продавачот, никогаш не плаќаате однапред. Потврди дали работи и е во добра состојба пред да направите исплата.
 2. Не ги делете чувствителни информации, како банкарска сметка и броеви на кредитни картички, кориснички имиња и лозинки.
 3. Побарај лична карта од лицето од кое сакате да купите и Проверете во дали лицето е законски сопственик на тоа што сакате да го купи. Сопственикот на ставка секогаш бара да се вратат украдените предмети, дури и ако тој или таа не биле свесни за своето потекло во купувањето.
 4. Бидете внимателни кога ќе се занимаваат со луѓе во странство. Меѓународни трансакции се поврзани со зголемен ризик за измама. А scammer може да обезбеди лажни документи за да манипулират во договорот.
 5. Никогаш не користете платежни услуги, како што се Western Union, BidPay или пари Грам, бидејќи тие се најпопуларните методи на измама. Тоа е многу тешко да се контролира или да го поништите плаќањето со овие агенции..
 6. Посвети посебно внимание, ако понудата ви се чини дека премногу е добро да биде вистина или ако другата страна сака да склучи договор што е можно побрзо.
 7. Зборувајте со вашата банка со цел да се добијат информации за безбедни трансакции. Ова е особено важно кога се работи со големи суми на пари.

Купување и продажба на возила

 1. Темелно да се потврди дека продавачот на возилото е регистриран како вистински сопственик. Обидете се да дознаете дали возилото има било кој актуелен документ, евиденција на несреќи, штети или поправки.
 2. Внимавајте на тест возењата купувачот кога го вози вашето возило сам - секогаш придружвајте ги. Ако тоа е мотоцикл, побарајте да видите соодветно уверение како дозвола или лична карта од купувачот.
 3. Пазете се од лажни "финансиски посредници". Тие ќе ве контактират со лажно ветување да ви помогнат да го продадет автомобилот побрзо.

Дознај повеќе за нас

 1. Pazar5 е веб-страница специјализирана за купување и продавање, слична на Pazar3, Reklam5. Разликата е во тоа што Pazar5.mk е бесплатен огласник, ја имаме и најголемата група за Продажба во Македонија KUPI PRODAJ Pazar5.mk. Огласувај Бесплатно - Автомобили, Автоделови, Гуми, Бандажи, Резервни делови, GPS уреди, Аудио и видео опрема за автомобили, Приколки, Моторцикли, Скутер, Крос, Ендуро, Спортски, Туринг, Теренски, Offroad, Chopper, Coustom, ATV, Кациги, Заштита, Облека, Мопеди, Делови, Опрема, Оштетени возила, Кампинг возила, Земјоделски, Шумски возила, Трактори, Мотокултиватори, Приклучни машини, Комбајни, Тешки, Виљушкар, Товарни, Влечни возила, Патнички возила, Градежни машини, Бродови, Моторни бродови, Бродови за веслање/Едрилици, Воден скутер, Сервис за Возила, Куќи, Вили, Бараки, Гаражи, Станови, Соби,Цимер, Цимерка, Викендици, Плацови/Ниви, фарми, Во странство, Бела техника, Апарати за домаќинство, Шпорети , Микробранови печки, Фрижидери, Комори, Машини за миење садови, Машини за перење и Сушачи, Грејни тела и Клима уреди, Правосмукалки и чистење, Сервис за Белa техн./Апарати за домаќ., Мебел, Инвентар, Уредување, Гарнитури, салонски елементи, Кревети, Мебел за спални соби, Маси, Столици, Врати,Прозорци, Осветлување, Кујнски мебел, Мебел, ТВ, Стерео, Компјутери, Полици, Места за складирање, Антика, Уметност, Теписи, Пердиња, Инвентар за купатила, Украси, Прекривки, Покривки, Цвеќиња